Největší kolekce RPG ke stažení

Blog o RPG hrách

Rozhovor s Františkem Fukou

2006-04-25 09:09:42

František Fuka patří mezi nejvýraznější osobnosti české internetově-herní scény v čechách, v pravém smyslu slova lze hovořit o živoucí legendě. Udělat s ním rozhovor mi přišlo logické, neboť z nostalgického hlediska jsou jen dvě jména v české herní historii, která pro mne znamenají totéž. Po rychlé vyřídilce padl mail a tady máte kompletní rozhovor. Enjoy!Nejprve pár obligátních. Nejoblíbenější hra? Na čem a co momentálně hraješ? Pamatuješ si svou první počítačovou hru? Kdy to bylo?
Ptát se na nejoblíbenější hru je jako ptát se na nejoblíbenější film. Takových je hodně, z každého žánru několik. V poslední době Katamari Damacy, Guitar Heroes a Dragon Quest VIII na PS2. Moje první počítačová hra pravděpodobně byla "Přistání na Měsíci" na sovětském počítači na výstavě sovětské techniky.

Věnoval ses někdy hraní jiných her než počítačových? Dračí doupě? Nějaké deskové hry? Karetní?
Mám celkem velkou sbírku moderních deskových a karetních her, včetně celkem vzácných kousků. Bohužel ji nemám moc s kým hrát. Můžete si ji prohlédnout na boardgamegeeks.com (jsem tam jako "fuxoft"). Konkrétně Dračí doupě jsem dvakrát zkoušel a přišlo mi nesmyslně svazující a zbytečně překombinované. Rád bych někdy zkusil s opravdu dobrým Pánem jeskyně nějakou jednodušší RPG hru jako Risus nebo Window.

Jsi znám také jako autor mnoha počítačových her pro platformu ZX. Co tě inspirovalo ke slavnému Podrazu? Také by mne zajímalo, jak tě napadlo udělat Tetris 2.
K Podrazu 3 (jednička a dvojka není) mě inspirovala britské hra "System 15000" a to, co se tenkrát psalo o prvních hackerech. Tetris 2 mě napadl prostě tak, že jsem si řekl, že takhle by "Tetris" byl ještě zábavnější.

Jsi podepsán ještě pod nějakou jinou hrou pro novější platformy? Nebo dokonce na nějaké nyní spolupracuješ?
Poslední hra, kterou jsem kompletně udělal pro domácí počítač, byla "Shanghai" pro Sam Coupé (nástupce ZX Spectra, který se bohužel moc neuchytil). Asi před pěti lety jsem naprogramoval velkou online hru, kterou zákazníci Eurotelu hráli postřednictvím SMS zpráv. Měl jsem několik nabídek na scénář nebo hudbu k novějším hrám, ale nikdy z oho nakonec nic nebylo.

Mimo jiné jsi dělal titulky ke Hvězdným Válkám, pokud se nepletu. Jaký máš vztah k tomuto fenoménu?
Jsem fanoušek, ale nejsem takový extrémní fanoušek jako ti, co jezdí na sci-fi srazy (tam si vždycky připadám jako naprostý ignorant). Ale jsem zdaleka největší fanoušek ze všech překladatelů, proto ten překlad chtěli po mně.

A pak konzole. Po kapsách se ti válí nejedno DS, GBA a doma jsi měl N64 atd. Zároveň tvoje recenze na PSX hry ve Score patřily mezi mé oblíbené. V dnešní době plné nextgen konzolí se situace konkurenčních firem opakují jako tenkrát. Dokázal bys nějak současné rivaly svými slovy charakterizovat? Je ti nějaká firma vysloveně sympatická a proč?
To je jednoduché: XBox ignoruji prostě proto, že se snažím vyhýbat všemu od Microsoftu. Na PS2 je největší výběr softwaru, takže se hodí mít ho doma. Gameboy Advance a Nintendo DS Lite jsou skvěle přenosné (narozdíl od Sony PSP, které má lepší hardware). A Nintendo Gamecube má nejlepší hardware z právě končící generace konzolí.

Máš doma PC? Provádíš pravidelný upgrade nebo ho máš jen na práci?
Mám doma asi pět let staré PC a čerstvě koupený laptop, obojí s Linuxem. Do Windows bootuji jenom když dělám hudbu. Upgradovat nepotřebuji, protože pokud už si na nich hraju, jsou to velmi staré hry nebo Linuxové hry, které nepotřebují špičkový hardware. Hraní na PC nemám moc rád.

Co tvůj kult osobnosti? Zastavují tě lidé s žádostí o podpis?
Jenom když jdu na retrosraz osmibitových programátorů nebo fanoušků Star Wars. :) Pozn. DdS: Jednou jsem Františka Fuku potkal náhodou v Bontonlandu. Zatvářil jsem se, jako bych ho znal už tisíc let a řekl něco jako "Nazdááár ty stará vojno FFukovská". Docela se vyděsil a bylo krásné pozorovat, jak se tváří, že mne také zná, ačkoli tik v jeho očích jasně prozradil, že pátrá v paměti. Jo jo, šokovat, to je moje ;).

Jelikož jsme rpghry.cz a ty jsi znám jako pokemanik (alespoň dřív tedy) a já osobně považuji Pokémony za úchylnou variantu japan RPG - máš pokemony stále v lásce? Nebo si přesedlal na úplně jiné typy her?
Pokemony jsem neměl rád ani tak proto, že jsou to Pokémoni, ale proto, že to byly velice dobré RPG hry a jedny z mála dobrých RPG her, které tehdy pro Gameboy existovaly. Je pravda, že současné Pokemon hry už mě tolik neberou a skoro jsem je nehrál. Ale nemám žádný vyhraněný vkus a hraju hry téměř všech žánrů. Kromě realistických sportovních her.

O čem sní František Fuka (samozřejmě herní otázka ;) ?
Že udělám nějakou nadčasovou hru s jednoduchou pestrobarevnou abstraktní grafikou a bizarním osmibitovým zvukem.

Kde a jak žije František Fuka? Rodina, děti, zvířena (myčka, pračka, sporák)?
Bydlím s přítelkyní, dvěma psy a kocourem na terase v 8. patře ve Vysočanech. I s myčkou, pračkou a sporákem.

Tak teda díky.
Gondíky!

František Fuka se narodil 9. října 1968 v Praze. Vystudoval gymnázium Arabská, nedokončil studium na ČVUT fakulta Elektrotechnická. Má na svědomí slušnou řádku her - textovky pro ZX Spectrum (Indiana Jones 1-3, Podraz 3, Belegost), dále pak Tetris 2, Boxing a neherní tituly - Fuxoft Soundtrack, dále menší hry pro minoritní platformy a překlady her (Diktátor). Je také autorem tří publikací zabývajích se počítačovými hrami (Počítačové hry I a II, Zenitcentrum 1987, 1988, Hry pro PC, Cybex 1993). Pro Eurotel naprogramoval SMS hru Xgen Go. Živí se překládáním filmů, píše recenze na filmy do časopisu Cinema a skládá hudbu (soundtrack Chocking Hazard, I was a Teenage Intellectual). Mimo jiné se zapletl do Kompostu, potažmo Kartinek. Bez diskuze lze říci, že se jedná o jednu z nejvýraznějších osobností českého internetu. Více o něm najdete na jeho osobních stránkách, Wikipedii a Google.

Dave de Sade

Zpět na homepage Blogu

Musíte být zaregistrován a přihlášen abz jste mohl psát komentáře.

Komentářů (0)


Firefox 2 Přidej RPGhry.cz na Seznam AddThis Social Bookmark Button
© RPGhry.cz, Všechna práva vyhrazena | Kontakt: info@rpghry.cz
Doporučujeme: BezvaData.cz - váš server pro sdílení dat