Největší kolekce RPG ke stažení

Blog o RPG hrách

Play! The Video Game Symphony v Praze

2008-04-24 12:53:42

Asi tak před čtrnácti dny jsem se náhodou na internetu dozvěděl o tom, že světoznámý filharmonický orchestr s prostým názvem "Play!" bude účinkovat v Praze, v Rudolfinu. Tato soustava má tu zvláštnost, že hraje zásadně hudbu z počítačových her. Ti, kteří v životě žádnou hudbu ze hry neslyšeli nebo si pod tím asociují osmibitové pískáky, tak ohrnují nos. A přitom zcela zbytečně, jde o špičkové hudebníky a skladatele! Ba dokonce tak špičkové, že i hudba z her z osmdesátých let je totálně překomponována tak, že vyjma nosného motivu je zcela nová a nutno říci, že i skvělá! A to nemluvíme o novějších hrách, které obvykle mají již hudbu rovnou pro orchestr navrženou. Zkrátka a dobře - v životě jsem na žádném podobném koncertu nebyl, takže tohle mi přišlo jako vhodný začátek - člověk tak nějak ví asi, do čeho jde (konec konců na Youtube najdete mnoho ukázek sami).

Hned z kraje je ale vysoce trapné, že akce nebyla více propagována. Dělám takto in memoriam, protože mi něco říká, že další návštěva v Praze už asi nebude. Alespoň si koupíme CD a DVD se záznamem.

Takže koncert byl jedním slovem SUPER! Akorát nemohu jinak, než hodnotit jednotlivé složky, protože tam jsou velké rozdíly. Nejprve ty špatné.

1) Nevím, jak na generální zkoušce, ale na koncert samotný přišlo smutně málo lidí, dokonce jsem měl pocit, že je na jevišti více lidí, než v hledišti. Jinak řečeno - totálně odfláklé PR, nulová reklama, žádné letáky, plakáty, nic, prostě ostuda. Co si o nás museli umělci myslet ani nechci vědět, tvářili se dost divně (ale takhle oni možná koukají pořád).
2) Dost ostudný byl také oděv nezanedbatelné části publika. Jako kašlu na nějaké konvence a na Rudolfinum, ale když si jdu kurva poslechnout hudbu z games, tak trochu oucty. Hafo nerdů nebylo schopno se navléct do nekřiklavých hadrů (paleta oblečení těchto nevkusných blbů počínala černými košilemi s růžovými plameňáky a končila gladiatory a potrhanými tričky), takže první řady byly vystlány snad komparzem, který byl oblečen normálně. Vypadalo to celkem trapně.
3) Samotné chování publika bylo dost nerdovské a trapné. Hned po úvodní námelové skladbě zvedl dirigent taktovku vysoko nad hlavou a orchestr utichl. Stejně tak bylo ticho i v hledišti. Po třech vteřinách ticha se dirigent otočil a zeptal se: "Bravo?". Teprve pak jsme propukli v jásot. No děs.
4) Nevím, kdo měl na starosti videoprojekci nad hlavami umělců, ale byla totálně odfláklá a režijně nezvládnutá. Například při dvojici Chrono Trigger / Cross, kdy jsme si užívali hudbu z intra, se na obrazovce neukázalo vůbec nic. Dále byl Sonic nějakým omylem proložen asi sekundovým záběrem na Halo. A při Super Mario Galaxy byl ukázán nějaký trapný level, místo toho, aby se hraná skladba reflektovala svůj původ - fantastické outro, kde Mario zachraňuje Peach. Místo toho jsme viděli asi minutový záběr na Maria, jak sbírá mince v jedné místnosti. Žádné přelety mezi planetami, nic. A podobné to bylo celý večer - divné střihy, divné záběry.
5) Trochu přehnaná cena programu, přes kvalitu tisku, malý rozsah a nepříliš atraktivní obsah. Dokonce samotní prodejci mne nabádali, abych si program nejprve prolistoval, jestli jej chci. Za tři kila sice nemůžu chtít krevety, ale tohle bylo takové divné.
6) Tohle všechno se dá docela slušně odignorovat, ale jedinou dvojici věcí, co bych vytknul samotné hudební produkci je trestuhodné vynechání Zeldy a Final Fantasy (a co si budeme namlouvat, v programu byli a čekal jsem to). Obecně druhá půle byla slabší, veškeré pecky byly převážně na začátku představení. To bych obětoval Halo, WoW a Guild Wars, o Lost Odyssey nemluvě (i když to byl také zážitek!), přežil bych to bez mrknutí oka. Já vím, že se snaží obměnovat repertoár, ale za tohle mají černý puntík.

A teď to dobré.

1) Do poslední chvíle jsem se domníval, že půjde jen o hudbu ze Super Mario Galaxy (což by mi také nevadilo), takže jsem byl mile překvapen hned na začátku, že se bude hrát skoro všechno, co mám rád, plus věci jako Shenmue, Silent Hill 2 a podobně.
2) Úvod v podobě několika pecek z C64 mne dojala téměř k slzám, slyšet Last Ninju, to je něco!
3) Masakr přešel do podoby několika skladeb z Amigy, kde to totálně zazdil Turrican!
4) Celkově byla samotná kvalita hudby na orgastické úrovni. Skvěle modifikovaný Metal Gear Solid (pro mne skladba večera), gradovaný až do extrému, fantastický Battlefield - to vše v doprovodu hostujícího bubeníka (Rony Barrak), který sice vypadal, že je na meskalinu, ale hrál jedním slovem úžasně!
5) Atmosféra byla skvělá také kvůli velice sympatickému dirigentovi (Arnie Roth), který z toho dělal maličko show, ale vkusně. Každou pasáž uvedl, přidal nějakou historku a neustále se usmíval a vybízel hráče (hudebníky tentokrát ;), aby se neustále klaněli.
6) Celý koncert se nahrával na audio i HD video, takže si budeme moci koupit záznam z Prahy ;).
7) Fantastický výkon pěveckého sboru.
8) Perfektní, byť poměrně krátký, výstup varhan - Castlevania!
9) Mile mne překvapilo, že se orchestr "nebojí novot" a dočkali jsme se také basové i elektrické kytary a komplet bicích. Paráda!
10) Celkově dávám devět z deseti za vynechané skladby Zeldy a Final Fantasy (částečně vynahrazené Kingdom Hearts), ale vytěsňuji z paměti výše uvedená negativa.

P.S. V životě jsem nebyl na žádném podobném koncertě, bylo to moje poprvé, takže už konečně chápu, proč se říká, že hudba na CD zní jinak, než na koncertě. Takhle možná půjdu ještě někdy zase na koncert i na hudbu, kterou neznám ;).

Zpět na homepage Blogu

Musíte být zaregistrován a přihlášen abz jste mohl psát komentáře.

Article Comments:

says:

Sakra, ted kdyz to ctu a kouknul se na videa na youtube tak me mrzi ze sem to prosvihnul :(

April 25, 2008 - 23:57

says:

Mnojo, tak prej na generálce Zeldu hráli. Uvidíme, jak to mixnou na to CD.

April 26, 2008 - 9:50


Firefox 2 Přidej RPGhry.cz na Seznam AddThis Social Bookmark Button
© RPGhry.cz, Všechna práva vyhrazena | Kontakt: info@rpghry.cz
Doporučujeme: BezvaData.cz - váš server pro sdílení dat