Největší kolekce RPG ke stažení

Blog o RPG hrách

Konzervační nekrolog

2009-05-26 09:25:42

16.2.2005 ve 20:00 (plus mínus) byl spuštěn ostrý provoz serveru RPGhry.cz, který se na dlouhou dobu stal hlavním útočištěm (jedním z hlavních útočišť) mnoha RPG pozitivních hráčů, jakož i útočištěm pro mne osobně, potažmo páně Drokka. Po nesmělých krůčcích jsme se celkem slušně rozjeli, naše vize dostala hmatatelnou tvář a s vylepšováním designu či funkcionality jsme se stabilizovali na návštěvnosti cca 500 denně, což je na nevýdělečný a více méně nekontroverzní server docela dobré číslo, když to dělají dva lidi dohromady. Ne snad, že bych tím chtěl snižovat práci těch, kteří k nám za ta léta přispěli. Nebylo jich vůbec málo. Ale abychom byli upřímní, bylo jich méně, než jsme si původně přáli.

Tím nechci říct, že je něco špatně nebo že se stala chyba nebo tak něco. S provozem serveru jsem byl vždy spokojený, je to můj první „velký projekt“, který navíc považuji za úspěšný (a to říkám upřímně i přes to, že mnohé funkce nebyly dodnes dodělány). O to nejde. Ale bezmála 4 a půl roku je dlouhá doba, což v časovém vnímání internetu je skoro „věčnost“. A ta s sebou přináší stereotyp, stagnaci a zamrznutí vývoje. A to jsme nechtěli. Chtěli jsme dělat něco nového, něco dalšího. Vývoj kupředu.

Když jsem přibližně před rokem zakládal svůj blog, tak jeden z důvodů byl i ten, že moje grafomanství jsem si potřeboval někde vybíjet. Ale server RPGhry.cz je příliš úzce zaměřený a pro publikaci deníku ne zrovna ideálně navržený – navíc poslání serveru bylo jiné (ačkoliv tam „něcojakoblog“ máme). Takže jsem spustil blog a postupem času se na něj začali nabalovat lidé. Nemám vůbec představu, jakou návštěvnost má můj blog, ani mne to nezajímá (a popravdě řečeno ani nevím, jak to mám zjistit ;), ale rozhodně vidím, že lidé nějak reagují, komentují, že tady existuje reflexe. Nejde jenom o osobní potěšení z toho, že někoho moje psaní vůbec zajímá a že mu stojí za reakci. Jde také o to, že počítačové hry se přirozeným vývojem staly mou vášní, mou seberealizací a mým posláním, které bude po rodině a práci na pěkném třetím místě v mém životě. A to není málo. Dokonce bych to nejraději s prací prohodil ;).

Takže jsem se dostal do fáze, kdy moje práce nabrala jiný směr, který považuji za smysluplný. Uplynulo asi půl roku a Drokk mi povidá, že ten můj blog je super a že by to chtělo rozjet více. Nějakou videoshow, něco jako má AVGN nebo TGWG – prostě to pojmout více megalomansky ;). Nebyl jsem proti, ale nechali jsme myšlenku spát. Uplynuly tři měsíce a bum – přijde Jay Tee a Kvin, že bychom jako mohli fakt něco točit, dělat Pařádu. Takže jsme to rozjeli.

Do toho se rozjela moje přednášková činnost, v létě chystám výstavu konzolí na Sysifos 2009, rýsuje se možná spolupráce v herních pořadech. Do toho všeho sním o své vlastní počítačové hře, poměrně aktivně píšu blog (což je forma relaxace a vybití nahromaděné energie), hraju hafo her týdně, chodím s kamarády na pivo (hned potom, co jim odsvědčím svatbu samozřejmě), pomalu sháním trvalé bydlení pro rodinu a i pracovně se mi to dobře daří. Chci tím naznačit, že mých aktivit, které mne naplňují, poslední dobou výrazně přibylo a že jsem musel chtě nechtě začít dělat škrty.

I když se mi to těžce přiznává, RPGhry.cz, ačkoliv jsou a vždy budou mým „dítětem“, byly první, které se musí „osamostatnit“. Sledování 50+ herních RSS kanálů (cca 1000 zpráv denně, byť jde mnohdy o duplicity) se pro mne stalo nudnou rutinou, protože ty zprávy jsou jedna jako druhá, informační hodnota skomírajícího žánru klesá a vůbec to začalo zavánět šedí. Ne snad, že by RPG žánr měl vyhynout, to ještě ne. Ale jak je na pomalém ústupu, je méně zábavné jej sledovat a psát o něm dokola to samé. Tím, že jsem si našel jiný směr na přibližně té samé cestě znamená, že server RPGhry.cz bude zakonzervován.

Neboli co to znamená prakticky – doménu platíme, to je pár kaček. Hosting máme také velice výhodný, takže na něm nebudeme nic řešit. RPGhry.cz pojedou dál, ale v nezměněné podobě. Nebudou přibývat novinky, nebudou přibývat hry, screenshoty – prostě nic. Ale diskuze, downloady, komentáře a VIP – to všechno jede dál beze změny. Nezapomeňme tak na bohatou sekci - Dungeony.cz.

Určitě není od věci otázka, proč by někdo jiný nemohl psát novinky a dávat nové hry do databáze. Možná se někdo takový najde, ale jelikož po čtyři a půl letech tomu nic nenaznačovalo, tak tuto nabídku neříkám nahlas.

To ale neznamená, že by někdo na RPGhry.cz měl zanevřít. To vůbec ne. Pořád budu aktivní v diskuzi, starat se o to denně, podle potřeby. Dokonce se možná někdy k psaní novinek vrátím, až se vyřádím jinde. A zcela určitě si neodpustím recenzi na nějakou super očekávanou RPG hru – na cestě máme Dragon's Age, Mass Effect 2, další hry z Fallout série..

Když dáme ruku na srdce, tak stav, ve kterém se RPGhry.cz nacházejí poslední měsíce, dostane nyní oficiální jméno a bude se v něm pokračovat. Ten název je „konzervace“. To není nic špatného, prostě delší dovolená na neurčito. Nikdo se tady nevzdává. Naopak – sledujte můj blog, sledujte vývoj pořadu Pařáda a uvidíte, že jsme s Drokkem pořád aktivní, jenom někde jinde. A tak to asi má být.

Díky za pozornost a přízeň, nevypínejte přijímač, jen přelaďte.

Zpět na homepage Blogu

Musíte být zaregistrován a přihlášen abz jste mohl psát komentáře.

Article Comments:

says:

nedá se nic dělat no, snad to tu neumře
GL do pařády

May 27, 2009 - 12:32

says:

No mě osobně to v podstatě vůbec nevadí :) Novinky skoro ani nečtu, nové hry nehraju, takže hlavní je, že zůstavají dungeony.cz :) Jinak dejvovi rozumím.

May 29, 2009 - 16:6

says:

Sohlasím s Richmondem. Přiznám se, že mě ranila slova \"RPG žánr je na ústupu\". Pravda je, že nové hry mě prakticky nezajímají. Dave nejspíš ví, o čem mluví. Ale připadá mi to stejně bezohledné, jako říct: Ženy už nejsou tak krásné jako dřív.

July 14, 2009 - 6:27

says:

Tak ako dalej pani ? Piseme dalej recenzie na tie kusky co tu uz su a udrzime to pri zivote ako solidny rozrastajuci sa archiv ?

August 21, 2009 - 20:2

says:

Recenze, jak vidno, posílejte dál, nejlépe na mail. Tahle práce není problém. Jde spíš o novinky a vlastní texty, které nedělám / směruju jinam. Každopádně dumám, jak to oživit tím, že by tady byl někde výběr z odkazů novinek ze světa - jenom linky, bez překladu. Možná.

October 27, 2009 - 11:10


Firefox 2 Přidej RPGhry.cz na Seznam AddThis Social Bookmark Button
© RPGhry.cz, Všechna práva vyhrazena | Kontakt: info@rpghry.cz
Doporučujeme: BezvaData.cz - váš server pro sdílení dat