Hlavní menu:
Nintendo GameBoy Advance, DS, DS Lite
Nintendo Wii
- obecné rady
- postup instalace modchipu WiiFree
- postup instalace modchipu WiiKey - fotoreportáž
Sony Playstation 2, PS2, PSTwo
- rozebrani konzole
- MEGAFAQ
Sony Playstation Portable, PSP
- downgrade firmwaru na 1.50
- upgrade firmwaru na custom (3.52 M33-2)
- FAQ pro PSP
XBOX 360

Nintendo Game Boy Advance (SP, Micro) + Nintendo DS (Lite)

GBA:
1a) Potřebuješ Flash2Advance kartu, na kterou skrz USB nahraješ staženou romku (romky) a hraješ
1b) Níže zmíněné M3 je kompatibilní a umí to samé.
2) Samotná F2A je legální, stahování romek také, pokud danou hru vlastníš a můžeš to označit za svou záložní kopii


DS (+ Lite):
1) Potřebuješ paměťové médium, například SD nebo CF kartu o vhodné kapacitě - 512 MB bohatě stačí, 1 GB je na dlouho (pokud jsi ale magor na hraní, jako já, tak 1 GB je ideal).
2) Potřebuješ adaptér, do kterého dáš paměťovou kartu - prakticky máš dvě možnosti - M3 adapter nebo Supercard - ten se i s paměťovkou vkládá do GBA slotu u DS. Bacha, vyjma nejnovější verze vykukují z GBA slotu, u DS to působí opticky nevhodně, ale dá se.
3a) Potřebuješ věc, která ošálí DS tak, že umožní spouštění DS programů z GBA slotu - to se jmenuje passkey nebo passcard. To se strčí do DS slotu a je to všechno. Trochu obvykle kouká, ale novější verze mají velikost jako cartridge na DS, takže nevyčnívají vůbec.
3b) Můžeš si nechat flashnout bios - u DS Lite je to ale trochu komplikovanější a přicházíš o záruku na přístroj. K samotnému procesu flashnutí ale potřebuješ ty samé věci z 3a), takže pokud nemáš v okolí nikoho s touto výbavou, tak si stejně musíš passkey koupit. Staré DS jsem flashnuté měl (jednoduchá operace), u DSLite mám passkey a budu si kupovat passcard, který nevyčnívá, takže bych to asi doporučíl.
3c) Poslední dobou se rozmáhají tzv. Slot 1 řešení, neboli kombinace adaptéru a passkey v jednom. Prakticky jde o cartridge o standardní velikosti hry pro DS, kde je slot na MicroSD kartu. Navíc tato řešení umí moderně nahrávat romky přímo na kartu bez nutnosti nějaké konverze - tzv. clean dump. Toto řešení je asi nejvýhodnější s proměnlivou cenou. Jmenují se různě, Simple M3, Supercard ONE, Ninja Pass, R4 a tak dále. Většina informací z FAQu platí i pro tato Slot1 řešení, neboť procesor uvnitř je stejný, jako u Slot2 modelů.
4) Připojíš paměťovou kartu k PC (pochopitelně je nutná nějaká čtečka, lidi na to často zapomínají) a skrz software nahraješ romky (dost často funguje i prostá kopie, ale speciální soft nahraje hru na kartu speciálním způsobem, který pak umožňuje speciální věci ;) a po vložení všech peripetií se spustí něco jako miniOS, kde si vybereš hru a jedeš.
5) V současné době je na trhu "Ninjapass", který spojuje všechny prvky do jednoho celku - takže jen zasuneš do DS slotu jedinou kartičku a jedeš - nevýhodou je kapacita (256 Mbit = 32 MB = jedna dvě hry).
6) S legalitou jako u GBA v bodu 2).

SCUMMVM a homebrew:
1) Spouštění homebrew programů je normální spouštění DS aplikací, takže je potřeba vše vyjmenované.
2) Na kartu nahraješ (klasická kopie) samotné SCUMMVM.
3) Na kartě si uděláš adresář, kam nasypeš hra - kompatibilita je uvedena na stránkách SCUMMVM.
4) SCUMM VM DS je rozděleno na dvě části - a) Lucasové adventury a b) ostatní adventury (Revolution Software, Adventure soft.). Takže je dobré mít obě DS aplikace nahrané a v adresáři všechny hry.
5) Spustíš danou DS aplikaci a dále se to chová doslova jako SCUMMVM na PC třeba. Jediná drobnost, co mi vadí je ukládání pozic do kořenového adresáře karty, trochu bordel, ale detail. Ovládání je docela dobře řešeno.
6) Obecně homebrew funguje na principu "nahraj a jedeš", bez problémů.
7) Homebrew aplikací je opravdu mnoho a umí skoro vše, co je potřeba - free internet browser, mapy, přehrávání MP3, eBooky, emulátory a tak dále - stačí googlit.

Moonshell:
Moonshell je aplikace, která se tváří jako "operační systém" - v principu umožňuje:
1) Prohlížení obrázků
2) Přehrávání MP3
3) Prohlížení TXT souborů
4) Spouštění dalších hombrew
5) Přehrávání filmů
Prakticky má Moonshell malou využitelnost, ale je to dobrá frajeřinka.

FAQ:
Q: Jak je to s výdrží baterie v kombinací s adaptérem?
A: U DS Lite se uvádí tovární výdrž baterie na střední svítivost přibližně 8 hodin. S adaptérem M3 / SC klesá tato hodnota asi o dvě hodiny. Není prokázáno, že více energie baští jenom Passkey - někde ho doporučují po nabootování vyjmout a tím prodloužit životnost baterie. POZOR - po vyjmutí passkey sice hry pojedou, ale pokud DS zavřete a otevřete, již se hra neobnoví. Proto doporučuji nechat passkey tam kde je. Osobně hraju na DS 5-6 hodin při silnějším podsvícení.

Co mám já (tedy, možná je lepší řešení, ale já ho neznám):
M3 adaptér, 1 GB CF karta, passkey2, hromada her a homebrew (jak hry, tak aplikace).
SuperCard Lite, 512 MB microSD karta, Superkey, hromada her a homebrew (jak hry, tak aplikace).
S těmito věcmi ti pak mohu radit dále velmi přesně.
_________________________________

Vynechávám detaily jako nastavení passkey, varianty passkey, možnost upgradu firmwaru M3 adaptéru, vestavěné emulátory (NES, GB/C, SMS) a další emulace pomocí externího homebrew - SNES, Genesis, kompatibilita M3 s GBA (mám GBA SP s F2A a NDSLite s M3 - M3 občas prohodím s F2A, když si žena bere DSLite s nějakou z mála originálek a já chci hrát GBA hry ;), možnost přehrávání hudby a filmů (hudba celkem v klidu, ale MP3 přehrávač to nenahradí, filmy podobně), čtení eBooků (dobrá věc občas) a další.

Orientační odkazy:
http://www.m3adapter.com/main.htm
http://eng.supercard.cn/
http://www.winsunx.com/list.php?mod=726
Silně doporučuji sledovat:
http://ds.qj.net/
Informace o všem možném, co souvisí s DS, zejména homebrew.


Obrazová příloha:

M3 adaptér, CF, Passkey 2:
Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

SuperCard Lite adaptér, MicroSD, Superkey:
Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Nintendo Wii

Toto je návod ako si ochipovať konzolu Nintendo Wii:

Potrebujeme na to:

  • Modchip :)
  • Šróbovák na Nintendo
  • Šikovného človeka čo to zvládne napájaťModchip

Modchip, ktorý použijeme môže byť buď komerčný, alebo doma vyrobený. Komerčné modchipy stoja približne $30 - €45. Najznámejšie typy:Ako najlepšie chipy doporučujem Wiikey alebo Wiinja Deluxe

Ak chcete ale ušetriť, môžete si podobný chip vyrobiť sami. Čo na to potrebujete?

  • Chip
  • Software ktorý nahráme do chipu
  • Zariadenie na programovanie chipov


Software ktoré momentálne existujú sú Wiiskas, WiiFree a Chiip. Najlepší je WiiFree, ktorý už má všetky vymoženosti komerčných chipov. Momentálne je vo verzii 2.25 a vštko o ňom stiahnete tu.

Ako chipy sa používajú buď PICy triedy 12F629, 12F675 alebo12F683, prípadne čipy od Atmelu. PICy majú len 8 nožičiek a dajú sa zadarmo objednať z netu. Vyberte si PIC microcontrollers, potom ako Device Family jeden z týchto typov a dole si vyberte chip ktorý má v prvom stĺpci ikonku ako Sample jeden z chipov ktorý má päticu typu PDIP. Z každého chipu si môžete objednať 3 kusy a môžete si objednať 4 druhy chipov. Doporučujem si od každého chipu objednať tri. Tým získate 9 kusov chipov na svoje experimenty.

Keď už máme chip, software a zariadenie na programovanie chipov, tak to všetko vložíme do igelitky, zdvihneme nad hlavu a za hlasného odriekania zaklínadiel zúrivo trasieme a mixujeme. Po pár sekundách to exploduje a my budeme v rukách držať naprogramovaný chip. Alebo to dajte svojmu kamarátovi z FELu, on vám to za pivo naprogramuje :)Šróbovák
Nintendo svoje konzoly uzatvára podivnými "tri-wing" screws. Asi to majú zo Zeldy. Každopádne je to ťažké otvoriť bez správneho nástroja.
Tu si ho môžete objednať za 4 doláre. Lepšie riešenie ale asi bude si ho požičať od niekoho kto ho už má.


Človeka
Opäť pre amatérov doporučujem použíť kamaráta s FELu (c) JanoS

Samotné napájanie pozostáva s 5 drôtikov, na ktoré treba použiť mikropájku.


REPORT:

Montaz chipu do Nintenda Wii: Free Image Hosting at www.ImageShack.usNa otvorenie sme pouzili klasicke srobovaky, teda krizovy a plochy. Pomocou plochecho sa da otvorit aj tri-wing, len to chce mat malinky srobovak (teda dlhy a tenky). Po otvoreni sme na dosku napajkovali 5 dratov. Tychto 5 dratov sme potom vyviedli von z konzoly cez otvor na ventilaci (spodny, teda bez ventilatoru, ten nasavaci).
Free Image Hosting at www.ImageShack.usTakto vyzera ten vetrak, do tej sietky sme vyrezali malinky otvor aby sa cez nu dal precpat kabel -- len jemne narezanie.
Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usNa druhom konci kabla sa nachadza maly plosak, kde su 2x LEDky, 2x SMD odpory a patica na chip. Nevyzera to extra super, ale je to uzasne pristupne a ak chce clovek preflashovat chip, nieje nic jednoduchsie.
Free Image Hosting at www.ImageShack.usNo a takto vypada celkovy pohlad na moje Wii
Mali sme trochu problem naprogramovat chip, ale trochu koumania to vyriesilo. Mam tam nahrany WiiFree 2.45, a uz som to aj otestoval. Najprv je treba 'nastavit' region tym ze clovek vlozi legalnu hru zo svojho regionu a spusti ju, a az potom ten chip uz vie spustat ostatne hry. Dalsie poznatky dodam neskor
Bitsetting Ak napalujete na DVD-R tak nemate problem, ak napalujete na DVD+R (alebo -RW/+RW) tak problem je. Wii mechanika totiz cita len media ktore maju nastaveny flag DVD-ROM. Preto musite pri napalovani prikazat Neru aby nastavilo DVD-ROM bitsetting flag (Recorder/Choose Recorder/Options/Book-type setting/DVD-ROM). Problem je ze niektore mechaniky to nepodporuju defaultne, a tak to Nero neponukne. Preto som si musel napriklad ja preflashovat moju napalovacku NEC 3540A pomocou akehosi custom firmware.
Burning ISOs Ak stiahnete ISO, je treba ho unscramble (niektore ISA su uz unscrambled). Na to je taka mala utilitka (UTFG: GOD/WOD Unscrambler 0.4) a tou prezeniete ISO a dostanete ISO na napalenie. Niektore scrambled ISA maju divnu priponu (.WII?) a tak je to jasne. Ak napalite scrambled ISO, mozete DVD hodit do kosa. Napalujte na kvalitne media a NIZKOU rychlostou! Musi to byt napalena naozaj spickovo. Ak mate cas, dajte kludne napalit aj 2x, ja som palil zatial 6x a 4x.
Postup instalace Wiikey - fotoreport
Jak jsme pájeli Wiikey do Wii. Dělali jsme dva kusy konzolí, velmi doporučuji si celý postup tady nejprve projít, hlavně na konci jsou dva odkazy na návody, které detailně rozebírají samotné rozebrání Wii a popisují, kam přesně se má Wiikey připájet. Snad tyto fotografie ušetří čas dumáním a experimentováním. Doba práce je různá - poprvé nám to trvalo asi dvě hodiny (hlavně kvůli nedostatečnému vybavení a neúspěšnému prvnímu pokusu), druhá seance proběhla mnohem klidněji - cca 30 minut. Fotky jsou focené mobilem, kvalita nic moc a zmenšil jsem je. Případně mrsknu plné rozlišení 1632x1224.

Otvírání bylo paradoxně nejtěžší - neměli jsme triwing šroubovák, nakonec jsme zajeli do Hornbachu pro ploché, úzké a pevné šroubováky. Nakonec to dopadlo dobře, bylo potřeba vyvinout velký tlak na šroubek a pořádně zabrat - s nekvalitním šroubovákem hrozí ožvejkání profilu tří ramen a tím pádem znemožnění vyjmutí šroubu jako takového.

Ze spodní strany se pod víčkem skrývá baterie systému. Podle rady jsme pro vyšroubování tohoto jednoho šroubu zapojili Wii do proudu - aby nevypadla CMOS paměť. Po vyjmutí baterku a šroubu jsme opět baterku vložili zpět a přístroj od zdroje odpojili. Při konstrukci zpět jsem tento jeden šroub již nemontoval zpět.Pohled dovnitř byl skvělý, mají to tam dobře natlačené ;)

Odklopení mechaniky správným směrem bylo rozebrání hotovo. Zbývalo připájet čip.

Čip je celkem malý, padnul přesně, což vo to...Kontrola po každém spoji, na pohled se zdálo být vše v pořádku...Pro samotné testování nebylo třeba konzoli montovat celou - stačí přichytit mechaniku k základní desce a čelní panel pro orientaci - a možná ani to by nebylo potřeba.První test nevyšel, což bylo pěkně v pytli, došlo k odpájení čipu od mechaniky a zvoleno náhradní řešení - natažení drátků. Samotný čip jsme fixovali izolepou uprostřed mechaniky, kde je dost místa i po zavření. Přelepení čipu kvůli izolaci - pro jistotu. SAmotné drátky šly připájet rychle a řekl bych i pohodlněji. Použili jsme nějaké úzké dráty - ze starých sluchátek třeba.

Takhle jsme si připravili plochu pro umístění čipu - použili jsme obyčejnou izolepu, barva nebyla jiná k dispozici ;).Připravené drátky - rozdílná barevnost je vhodná pro orientaci, ale jinak zbytečná. Extra pozor dát na roztřepené okraje! To by práci mohlo zobtížnit.Samotný proces pájení je o šesti styčných bodech - nejprve šest drátů na desku mechaniky...

...a pak na adekvátní místa přímo na čipu. Čip doporučuji v jeho levé části fixovat kouskem izolepy. Žádná velká magie, jen to chce někoho trochu zručnějšího.Celkový pohled na pracoviště.Finální podoba napojeného čipu.Pro jistotu je dobré přelepit možné kontakty opět izolepou - místa je tam sice dost, takže ke zkratu by nemělo dojít, ale jistota je jistota.Testování Wii. I bez TV můžete otestovat funkci čipu. Je dobré vložit nejprve originálku a pak zkusit pálenou hru. V případě, že se médium přestane točit, čip nefunguje správně. Mně se to stalo a stačilo dát čip na drátky a jede to v pohodě - asi bych to doporučil každému, instalace bez drátů je trochu nepřehledná - není jistota, jestli se cín neroztekl pod čip a podobně. Jakmile se médium točí, je téměř 100% jistota, že čip funguje. Samozřejmě u televize je to ještě lepší ;).Každopádně vše dobře dopadlo a Wii jede jako po másle.

K práci jsme použili dvou návodů - jednak originální "Wiikey manual", který zachycuje, jaké kontakty mají vést k jaké části čipu ( http://www.wiikey.cn/images/installWiiKey.pdf ) a pak návod na instalaci WiiFree, kde je detailně popsán a vyfocen postup rozebrání konzole ( zde ). Druhý návod na rozebrání Wii velmi doporučuji projít důkladně - určitě zapomenete na to, kam který šroub patří.

PLAYSTATION 2, PS2, PSTWO

Rozebrání PSTwo krok za krokem
Demontáž konzole PS2 Two SLIM - SCPH 7000x, 7x00x
***Tento návod jsem bez svolení autora převzal z původního vlákna na forumplaystation.com, autorem je Arnie_one, kterému tímto děkuji***

- Veškeré informace uvedené v textu jsou pouze na vlastní riziko !!!
- Porušením pečetě padá záruka, to si musí každý uvědomit !!!

- Pokud si nejste jistý, že zvládnete tuto demontáž, tak se do ní nepouštejte, můžete konzoly vážně poškodit a může být po nešetrném zásahu NEFUNKENÍ !!!


- Já jsem na internetu žádný podrobnější manuál na rozdělaní nenašel, kdybych ho měl, možná by mě šlo vše mnohem líp. Takže pokud se chce někdo pustit do modifikace PS2, snad mu to pomůže.

Pro otevření PS2 potřebujete jednoduché nářadí, 2xkřížový šroubovák (1,6 a 4), dále plochý a malý šroubovák, pro vyndání záslepek.1)Sada šroubováků


2) Konzole PS2
3) Na obr. jsou vidět krytky, 2 krajní,vlevo a vpravo, jsou gumové nožičky. !!! POZOR na druhé straně jsou nožičky nalepené, takže a? je zbytečně nevyndáte Smile
Ostatní krytky jsou plastové a na ně použijeme plochý šroubovák, vše dělejte s citem a? konzoly nepodřete.<br>


4) Konzole PS2 bez krytek


5) vyšroubujeme 6 šroubů
6) Natočíme si PS2 čelem k sobě a zabereme lehce na levé straně směrem nahoru, horní kryt na levé straně odskočí nahoru.7) Pro sundání krytu z pravé strany použijte mírný tlak směrem doprava a nahoru, jde to trochu tíž tak a? nic neutrhnete!


8 ) Sundaný horní kryt, na obr. je vidět čidlo pro otevřený kryt. (zamezuej roztočení mechaniky při sundaním horním krytu.


9) Dále je nutné vyndat tlačítko, kterým se zapína PS2. Najdeme ho v pravém dolním rohu, je uchyceno do desky PS2 a jde lehce vyndat, směrem nahoru (na tlačítku je mechanické čidlo otevření dvířek DVD pro SWAPaky, 2obr. modré kolečko)
10) Nyní můžeme sundat konektor od baterie a od větráku (modré označení), zde POZOR !!!, konektory jsou celkem náchylné na horší zacházení, tak a? Vám nezůstanou v ruce !!!<br>
Mě osbně zůstal v ruce ten od větráčku, nebyl vůbec připajení dost mě to překvapilo, takže jsem ho musel připájet na desce (red +, black-GND,white-snímač otáček) k tomuto potřebujete cín 0,5mm a mikropájku !!!11) Nyní vyndáme optomechaniku (červené označení ad.10) Drží na 4 šroubech. Následně je třeba odpojit ostatní konektory. Je to asi nejpiplavější práce na rozebírání PS2 Smile


Odpojení konekotrů od mechaniky
Přesuneme laser podle obráku, pro sandnější přístup


- Tři konektory, které musíme vyndat


- Tento jde lehce stačí pouze vytáhnout ho smšrem nahoru (od snekoveho pojezdu laseru)


- Druhý konektor drží v kotvičce a je třeba prvně kotvičku vytáhnout nahoru ta fixuje kabel, potom opět směrem nahoru vyndáme kabel (od laseru)


- Nyní opatrně šroubováčkem zatlačte na hnědou kotvičku, která drží kabel od laseru,směrem dolů, kotvička se vycvakne.Kabel vytáhněte směrem od laseru ven (k sobě)
- Nyní celou optomechaniku zvedněte , jako když otvíráte knihu směrem doleva. Drží Vám tam ještě jeden kabel a to od motoru, který roztáčí disk. směrem nahoru ho vytáhěte (viz. foto)


12) Před sundáním spodního krytu musíme odšroubovat šoroub, který je dole v vlevo (pamě?ová karta, joystick)


13) Vyndáme desku, uchycenou ke spodnímu dílu PS2, lehce vytáhneme desku nahoru (viz. foto)


14) Demontovány jsou oba kryty, optomechanika, talčítko start, a konektory od bateri a
větráku


15) !!!Zde změníme na malý šroubovák 1,4!!! Aby jsme se dostali k desce musíme demontovat ještě 5 šrobů. První je hned pod optomechanikou a je kratší než ostatní, tak ho nezaměňte při montáži!!!


16) Otočíme desku na druhou stranu a zde vidíme zbývající 4 šrouby


PS2 demotovaná a připravená na montáž mod chipu, či jiných věcí (HDzplayer-HDD kit pro PStwo )


Celkem by melo zbyt:
2x gumová záslepka od nožiček
4x plastová záslepka od šroubů do konzole
4x šrouby držící optomechaniku
1x šroub krátký, který drží plechový kryt PS2
4x šroub delší, který drží plechový kryt PS2
1x šroub držící desku PS2 do spodního plastového krytu PS2
Playstation 2 MEGAFAQ
MODCHIP:

Q: Jaký čip pro PS2 / PSTwo je nejlepší?
A: V současné době jsou všechny čipy prakticky stejné. Ačkoliv se trh s novějšími verzemi PS2 neustále vyvíjí, čipy drží se SONY krok. Je prakticky lhostejno, jaký čip to bude - nejznámější jsou Messiah, Ripper, Icechip, Firechip, Matrix a tak dále. Některé čipy mají dokonce upgradovatelný firmware.

Q: Kamarád mi říkal, že prý umí vypálit hru pro PS2 tak, že pak nevyžaduje ke spuštění čip, je to pravda?
A: Pošli mi do pošty na něj kontakt, udělám z něj milionáře.

Q: Tenhle čip má ve specifikacích, že umí přehrávat DivX a tenhle ne. Je teda ten první lepší?
A: Žádný z mně známých čipů neumí nativně spouštět filmy ve formátu DivX. Celý trik spočívá v tom, že čip dokáže nabootovat CD s externími programy. Pak je možné na PS2 provozovat nejen DivX, ale i homebrew aplikace jako emulátory SNES, Genesis a tak dále.

Q: Tenhle čip umí spouštět dokonce NTSC hry, takže mi pojedou barevně?
A: PAL a NTSC jsou dvě rozdílné normy pro televizní obraz - Evropa a USA. PAL jede na 50 Hz a NTSC na 60 Hz. Čip ale samotný signál z konzole nepřevádí - jen dělá konzoli "region free", takže doopravdy hru spustí, ale výstupní signál bude stále NTSC - čili na většině obyčejných TV, které neumí 60 Hz, černobílý.

Q: Jak poznám, jaký čip mám v PS2 namontovaný?
A: Pozná to jen odborník po rozmonotování konzole. Laik to nemá šanci poznat. Žádný mně známý čip nemá možnost softwarovou cestou zjistit, o jaký konkrétně jde.

Q: Slyšel jsem, že modchipy poškozují laser, co je na tom pravdy?
A: Touto otázkou se zabývám poměrně dlouho a stále jsem bohužel nedostal jednoznačnou odpověď. Většinou se jedná o výkřiky laiků či zastánců legality. Všechno ale nasvědčuje tomu, že je to ne tak docela pravda. Fámy o tom, že modchip více žhaví laser a tak dále - to jsou evidentní nesmysly. Ochrana PS2 her funguje na principu unikátně zapsaných sektorů v boot sektoru DVD. Čip nedělá nic jiného, že v okamžiku bootu pošle signál o tomto sektoru do procesoru PS2, ten si tedy myslí, že je v mechanice originální DVD a spouští hru již dále dle zvyku - pak je již čip vypnutý, nemá co dělat. Fakt ale je, že DVD s nižší odrazivostí obecně více namáhají laser, což je tak nějak pochopitelné, ale horší je, že SONY do nekterých verzí PS2 vložila méně kvalitní laserové optiky. Ze zkušenosti vím, že se laser poškodil používáním u majitelů PS2 z jedné řady SCPH nezávisle na tom, jestli čip měli nebo ne. Těžko říci, otázka je stále aktuální, i když to více vypadá, že je to fáma.

Q: Četl jsem něco o laserfixech pro PS2 - co to je?
A: Některé série (SCPH 75004 například) měly citlivější laser, který špatně četl pálené DVD. PS2 zvyšovala napětí na laseru a tím docházelo k jeho poškození (nebo tak nějak). Proto se montuje do PSTwo čipík (nezávislý na modchipu), který chrání softwarovou cestou laser před poškozením. Jelikož každé nové SCPH má trochu jinou optiku, je možné, že laserfix nepotřebuje. Mnohdy je laserfix také součástí modchipu jako takového. U staré PS2 to (obvykle - z doslechu) není potřeba.

Q: Kde si mám (v Praze, Brně, Hradci Králové, Horní Dolní) nechat namontovat čip?
A: Nechci dělat agitaci, ale osobní a celkem dobrou zkušenost mám s gamesparadise.cz (Praha). Jinak v Praze je situace okolo čipů v současné době hodně bídná, v Brně a podobně je to lepší. Nutno použít google nebo seznam.cz ("ps2 modchip instalace") a hledat aktuální nabídky. Nezapomeňte, že se nejedná o zcela legální proces, takže i mnoho více firem, které čipy nemají v nabídce, tyto instalace dělají, ale je jim nutno napsat, zavolat, stavit se tam. Velmi doporučuji také se podívat na forumplaystation.cz, kde se aktuálním otázkám věnují velmi detailně - například se hodně doporučuje ps2.wz.cz - obrátil bych se tam (už nějak neplatí). Hodně firem také má možnost zaslat jim konzoli poštou a oni ji očipovanou pošlou zpátky. Na forumplaystation.cz najdete reference na tyto obchody, abyste si mohli vybrat. Co jsem se doslechl, tak na Slovensku je modchip legální věcí, takže je tam lepší dostupnost a cena - nemáte-li to tam tedy daleko, pohledal bych v zoznam.sk nebo rovnou wisoft.sk - zasílají i do čech či zahraničí. Pravidlo při shánění čipů - zeptejte se nejprve linkovaných krámů, pak Googlu a pak teprv (možná!) v klubu.

Q: Dá se udělat montáž čipu na počkání?
A: Prakticky ano, ale není to doporučované. Samotná montáž v rukou zkušeného letlampisty s dobrou výbavou sice trvá dvacet minut, ale firmy chtějí mít jistotu - konzoli otestovat, nechat vystydnout a zahořet - pak se operace protáhne na několik hodin. Podle dohody bývá možné si konzoli donést do firmy ráno a vyzvednout večer či druhý den - firmy vám dají papír o tom, že jste jim PS2 dali.

Q: Kolik stojí modchip?
A: Samotný modchip se dá kouit za velice dobrou cenu několika stovek, problém je s montáží, za kterou si firmy nechávají patřičně zaplatit. Také záleží na typu PS2 a jejím SCPH. Čím novější, tím obvykle dražší. Pro novou PSTwo si připravte cca 2500 Kč, jinak ceny startují na 1500 Kč.

Q: Zvládnu instalaci modchipu sám?
A: Pakliže se člověk vyzná ve schématech zapojení (jsou volně dostupné na netu), má patřičné vybavení (mikropájku) a nějaký ten rok aktivní praxe, tak ano. V jakémkoliv jiném případě určitě ne.

Q: Dá se koupit již očipovaná PS2?
A: V zásadě ano. Jednou možností jsou bazary (hlavně ty online), kde mnoho lidí nabízí ojetou PS2 i s čipem za dobrou cenu - není od věci tyto inzeráty projít. Za dobrou cenu získáte zajetou a funkční očipovanou PS2, kde hrozí leda výměna mechaniky a laseru - ale mnohdy ani to ne, SONY dělá dobrý hardware. Sem tam se objeví firma, co má v ceníku u očipovanou PS2, ale to jsou jednotlivé akce. Pokud nevíte, kde si novou PS2 očipovat nebo se bojíte, že se něco pokazí, není od věci bazary projít.

RELATED:

Q: Chci hrát kopie her, ale nechci mít modchip kvůli záruce / cokoli. Jaké mám jiné možnosti?
A: V zásadě je několik možností - swap magic - CD, které nabootuje vlastní prostředí, pak se vloží přepálená hra a jede to také. Další možností je HD Advance - připojit k PS2 harddisk a skrz software spouštět hry z něj. Tady pozor - ačkoli HD Advance i Swap Magic najdete běžně ke stažení jako image, nezapomínejte, že PS2 vám nespustí kopii disku - je nutné tedy koupit originály na internetu. Jejich cena se od ceny modchipu příliš neliší.

Q: Jak spustím hry z HDD?
A: Program HD Advance - přiloženým softwarem zkonvertuješ hru na disk a nabootuješ z originálního (v případě čipu stačí samozřejmě kopie) CD HD Advance a spustíš hru. V případě PSTwo, která může mít připojený pouze USB harddisk použijte program USB Extreme. V obou případech platí, že disk musí být naformátován pro PS2 - to vše je součástí HD Advance / USB Extreme.

Q: Jak můžu hrát NTSC hry barevně?
A: Je několik možností - jednak se dají koupit hardwarové převaděče signálu - "krabička" na kabelu, která převede NTSC na PAL - pak každá televize zvládne obraz bez problémů. Další možností je koupě lepšího televizoru s podporou NTSC. Další možností je softwarový převod - ISO image s NTSC hrou se převede na PAL. Všechny metody mívají dobrou úspěšnost, nutno ozkoušet. Různé softwarové chytáky lze najít zde: http://megagames.com/console/console.shtml.

Q: Můžu připojit PS2 na monitor / LCD?
A: Ano, dá se, jsou k tomu v zásadě dvě cesty. Jedna je - pořídit si TV kartu se vstupem do počítače - pak jednoduše skrz nějaký software, který je schopen signál zpracovávat (obvykle přiložený k TV kartě nebo třeba Media Player Classic) můžete hrát na svém monitoru - dokonce je pak možné dělat screenshoty. Druhou možností je zařízení zvané VGA box, které funguje vlastně stejně, jako TV karta, akorát není potřeba k provozu počítač - signál z PS2 vede do VGA boxu a z něj je přímo výstup na monitor - ale třeba típání obrázků pochopitelně nepůjde. Ujistěte se ale každopádně, jestli TV karta / VGA box má podporu NTSC - obvykle ano, ale jistota je jistota.

Q: Mám PS2 napojenou na monitor / LCD, ale obraz je žalostně nekvalitní, rozmazaný a rozzrněný. Co s tím?
A: Podstatnou roli hraje způsob výstupu. Klasické cinche podávají dobrý obraz pouze na televizi či na specializovaných monitorech k tomu určené (např. Commodore C1084 či nějaké novější přímo s cinch vstupy), lepšího výsledku dosáhnete s výstupem na SCART, popřípadě S-video. Nejlepšího výsledku dosáhnete komponentním kabelem - YUV, nebo Y, Cb/Pb, Cr/Pr - to je kabel s nejkvalitnějším vedením signálu. Krom jeho vyšší ceny je ale problém s TV kartami, monitory a VGA boxy - jen málo z nich má pro tento výstup podporu. Avšak dají se koupit - stačí se popídit v obchodech.

Q: Mohu hrát na PC pomocí PS2 gamepadu či naopak - použít svůj oblíbený gamepad z PC na PS2?
A: Ano, to je možné pomocí redukcí. Jejich cena a kvalita je kolísavá. Některé umí převádět i analogové páčky, jiné dokonce tlakové rozeznávání.

Q: Jaký program je na dělání kopií / vypalování image her nejlepší?
A: Osobně mám nejlepší zkušenosti s Clone CD, ale lze užít prakticky jakýkoliv vypalovací program, jako je NERO, Alcohol atd. Hlavně dělat kopie, ne že to zkopírujete na disk a to pak smahnete! A pro všetečky - i 1:1 kopie vyžaduje pro spuštění čip či swap CD.

HOMEBREW RELATED - DIVX - EMUZ - CHEATZ - ATD.

Q: Jak spustím homebrew na PS2?
A: Celá problematika homebrewu na PS2 se točí okolo tzv. ELF LAUNCHERu. V zásadě jde o prostředí, které umožňuje spouštět ELF aplikace. Touto aplikací pak může být prakticky cokoli - přehrávač na MP3, DivX, emulátory a tak dále. V praxi to funguje tak, že se na CD vypálí bootovací elflauncher (ano, k používání homebrewu je třeba čip nebo swap), který na první pohled vzdáleně připomíná nějaký commander, v něm vybereme zdroj a pak se spustí vybraná ELF aplikace. Zdrojem může být prakticky cokoli. Po nabootování elflauncherem můžeme vložit DVD s aplikacemi, spouštět z IDE disku (pokud máme starou PS2 s tímto doplňkem), z USB mass storage (USB disky, klíčenky), z memory karty a dokonce ze sítě (klasický ethernet). ELFLAUNCHER neumí nic jiného, než spouštět další aplikace, není tedy sám o sobě samo spasitelný. Co bych mohl doporučit - udělat si CD s ElfLauncherem a rovnou na toto CD vypálit několik ELF aplikací, které používáme nejčastěji. Osobně mám na jednom CD ElfLauncher, přehrávač na videa, emulátor Genesis, SNES a SCUMMVM. A jelikož je možné spouštět aplikace skrz USB, není problém kdykoli spouštět jiné programy. Bootuji z jednoho CD, pak spouštím z USB daný program.

Q: PS2 mi nečte můj USB disk, klíčenku, cokoli... Co s tím?
A: Pravidlo číslo 1 - ujistěte se, že máte USB zařízení naformátováno na FAT32 nebo FAT16 - ozkoušejte obojí. Takřka určitě to nesmí být NTFS (leda by to bylo u daného software výslovně napsáno), ale také je možné, že soft vyžaduje nějaký vlastní, specifický formát disku - jako třeba HD/USB Advance. Čtěte pečlivě readme. Poslední možností je, že máte trochu smůlu a Váš hardware si prostě s PS2 nerozumí bez zjevných důvodů. Osobně jsem zkoušel různé flashky značky Kingstone, SanDisk, USB disk Seagate a vše mi funguje.

Q: Na co si mám dávat pozor u ELF aplikací?
A: Je několik věcí, které můžou působit zmateně. Předně - mnoho stažitelných aplikací se distribuuje formou CD image - tu si můžete vypálit, nabootuje se vám z tohoto CD automaticky ElfLauncher a v něm pak (ve složce CDFS: - tedy na tom samém CD) najdete potřebný ELF soubor a spustíte ho. Abyste ale nemuseli kvůli každé kravině pálit CD, stačí v PC image namountovat, zkopírovat si samotný ELF soubor a ten pak uložit na USB klíčenku. Používáme tedy stále jedno jediné boot CD a z USB spouštím cokoliv. Druhá věc, na kterou jsem často narazil je nepodpora USB zařízení v jednotlivých aplikacích. Sice nastartuju ElfLauncher, na USB disku najdu potřebnou aplikaci, spustím například emulátor (s vědomím, že hry pro emulaci mám rovněž na USB disku), ale ouha - emulátor se spustí, ale tvrdošíjně vyžaduje mít data uložená na DVD. Tohle je celkem častý příklad, to, že ElfLauncher podporuje Váš USB disk neznamená, že to bude podporovat samotná aplikace. Naštěstí mám hry pro emulátory již vypálené v archivu na DVD a emulátory obvykle umí načítat hru ze zipu, takže po spuštění emulátoru prostě vyměním DVD a hraju. Většina přehrávačů na filmy či zmíněné SCUMMVM ale USB zařízení běžně podporuje.

Q: Bezva, chápu, jak je to teda s těma DivX (konečně!)
A: Aplikací na přehrávání filmů je pro PS2 hromada, ale osobně bych si dovolil doporučit SMS Player - DivX & MP3 pro PS2 (NEJEDE, HLEDÁ SE LINK!). Tento přehrávač má několik zásadních předností. Jednak podporuje češtinu v titulcích, druhak má širokou paletu nastavení čehokoli si zamanete a hlavně - distribuuje se také formou CD Image ke stažení včetně ElfLauncheru. Silně doporučuji komukoli si stáhnout tuto CD image distribuci! Zbavíte se problémů se sháněním jak ElfLaunchera, tak přehrávače na videa!. Na PC si do image můžete přidat další elf aplikace, když je to potřeba. SMS je přehrávač velmi intuitivní na ovládání, rychlý co do loadingu i přehrávání (běžně přehrávám filmy z USB disku - ačkoliv má PS2 USB pouze 1.1, jsou veškeré filmy bez jakéhokoliv škubání), konfiguraci si přehrávač ukládá na paměťovou kartu. Po chvilce v options metodou pokus omyl si nastavíte PAL, WinLatin2 pro české titule a máte po starostech. Jediná funkce, se kterou jsem si chvíli lámal hlavu je posun filmu. Posun na kratké časové úseky se děje stisknutím šipky doprava nebo doleva, avšak pokud chcete posun zastavit a pokračovat ve sledování, musí se stisknout křížek. Podobně pak pro posun velkého kusu části filmu - stisknout SELECT, vybrat šipkou vpravo - vlevo pasáž filmu na posuvníku a opět křížek. Pozor, po posunu času to chvilku přehrávači trvá, než se zase rozjede (pár vteřin), nepanikařte. Stisknutí STARTu vyvolá menu, které se ale liší podle toho, jestli zmáčknete START během přehrávání filmu nebo ve filebrowseru. A mimochodem - ve filebrowseru se šipkama vlevo - vpravo přepíná mezi zdroji - USB, DVD a tak dále. Občas se mi stalo, že některé filmy prostě zaboga nešly spustit nebo se sekaly, zpomaloval zvuk. Stalo se mi to u méně než 1% filmů, ale možné to je. Podržením trojúhelníku vyskočíte z přehrávání do filebrowseru. Takže to ještě jednou zrekapituluju: vložím CD s ElfLauncherem a SMS, v ElfLauncheru vyberu CDFS a spustím SMS.ELF, dále pak v SMS již spouštím filmy a mohu případě vyměnit DVD. To je tak vše, co je potřeba vědět.

Q: Jak je to s těmi emulátory a dalším homebrew?
A: Část jsem naznačil výše, ale v praxi - Zde je přehled funkčních a populárních emulátorů pro PS2 na všechny možné systémy - ale nebojte se používat Google. Osobně mám zkušenost s SNES a Genesis emulátory. Několik postřehů - přes vysoký výkon PS2 ve srovnání s těmito systémy je emulace relativně pomalá - rozdílnost architektur je kritická. Podle emulátoru jedou hry na 50-70% nominální rychlosti, což je na hranici hratelnosti, v podstatě to jde, ale nečekejte zázraky. Co ale musím ocenit je možnost snapshotů, nastavení tlačítek na gamepadu, podpora analogu, podpora hry dvou hráčů, nastavení emulace - a to vše lze pohodlně uložit na paměťovou kartu. Co se SCUMMVM týče, tak opravdu existuje port pro PS2, je celkem rychlý a podporuje připojení USB myši. Další homebrew pro PS2 je dobré sledovat na Googlu - pro PS2 je velké množství domácích aplikací, her - vše od blbostí po užitečné utility.

Q: Je možné nějak univerzálně cheatovat ve hrách? Jasně, některé hry mají cheaty od výrobců, to si najdu na Googlu sám, ale v této hře žádné nejsou a ten boss je prostě tuhej moc...
A: Cheatovani ve hrach lze resit externi aplikaci a to Codebreaker v 9.2. Existuje .elf soubor ktery je "cracknuty" protoze vyrobce dava do aplikace anti-modchip a anti-hotswap ochranu. Onen ELF soubor je pouzitelny jak na USB disku, tak primo na pametove karte (pokud Vase PS2 podporuje externi boot metodu) i na CD / DVD, po nabootovani se objevi menu kde se daji zapnout/vypnout cheaty, stahnout nove , vytvorit vlastni atd. Umoznuje i nactenii cheatu z USB zarizeni (pokud nemate ethernet modul). Funguje na NTSC i Pal bez problemu.

Postup pro Codebreaker 9.2 :

Ujistit se ze v mechanice neni CD/DVD se hrou (to je dulezite jinak nefunguje) Zapnout, nabootovat Codebreaker 9.2 ELF(z karty / usb disku/flashky). Vybrat a zapnout cheaty, dat Run Game. Objevi se okno nabadajici k vlozeni hry, vlozit, zmacknout X, PS2 se resetne a jedem s cheatama.

Link na onen elf soubor se da snadno vygooglovat staci zadat Codebreaker 9.2 elf a chvilku hledat. ( mala napoveda : forums.afterdawn.com )

Cheaty pro hry : http://www.codebreaker.com/

-= END OF FAQ =-Něco málo o modchipech:
Sniper 2 Deluxe:
- PS2 titul: vysunout tray, vložit DVD/CD, zavřít a 1x zmáčknout reset
- PS1 titul: vysunout tray, vložit CD, zavřít a 2x zmačknout reset
- chip vyřadit a hrát jen originály bez resetu, 3x reset (platí do dalšiho zapnutí/vypnutí konzole)

Sniper 3.2
- chová se transparentně, nemusí se mačkat reset vůbec, údajně též podporuje hru z pálených DL médií

Výhody:
- nemusí se měnit žádné DVD, prostě se vloží a jede se
- většina modCHIPu rozšiřuje funkce konzole o přehrávání DivX, MP3, možnost bootovat z paměťové karty (připadne další)

Swap Magic - spouštění warezu bez modchipu:

- nutno mít originální CD/DVD Swap Magic (3.6 nebo novějši) (protože stáhnuté a vypálené z netu konzole bez modChipu nepustí)
- dle typu konzole též Slide Tools nebo "záslepky" (jedná se o to, aby PS2 nepoznala, že byl otevřen tray pro výměnu média)
- před hrou samotnou se vloží do mechaniky CD/DVD Swap Magic
- dle instrukcí na obrazovce se následně provede výměna média za "vypálené"

Výhody:
- nezaniká záruka na PS2
Jak na to:
Slide-Tool

Harddisk pro Playstation2:

Playstation2 (PS2), klasicka:
- připojení IDE harddisku přes Network Adapter
- k instalaci a spouštění her se používají programy HDLoader nebo HDAdvance (doporucen HDAdvance 2.0)
- ideálni velikost HDD je 120GB (doporucen MAXTOR, seznam kompatibilnich HDD, se 120GB bude fungovat jak s HDLoader, tak HDAdvance)
- HDAdvance 2.0 umí disky až do velikosti 200GB
- některé hry vyžadují speciální nastavení "compatibility mode" a některé z HDD vubec nefungují (max cca 10%)


Výhody:

- až 5x rychlejší loading
- šetří DVD média a laser
- všechny hry na jednom místě bez nutnosti neustále měnit DVD

Playstation Two (PSTwo):

- připojení HDD přes USB
- toto lze provést i u klasické velké PS2, ale nedoporučuje se
- PS2 i PSTwo má jen USB 1.1
- přenosová rychlost maximálně do 1MB/s (prakticky kolem 900 kB/s)
- ve skutečnosti pomalejši, než načítání z DVD (až 1650kB/s)
- sice šetří DVD média a laser konzole, ale za cenu naprosto zničených nervů při čekání na "loading"


Vytvářeni legálních záloh vlastních originálních médií:

- prakticky je vse celkem jednoduche, staci libovolny softik, co umi udelat kopie 1:1
- doporučuje se NERO (vůbec tohle je nejlepši pálící soft), případně též Alcohol 120%, CloneCD


Paměťové karty:

O kartách obecně:
- SONY oficiálně podporuje a vyrábí paměťové karty o velikosti 8MB
- od jiných výrobců se dají sehnat i karty větší, výborné zkušenosti jsou s kartamy série MAX (MAX16MB, MAX32MB, MAX64MB)
- u těchto karet však někdy hrozí, že je nějaká hra nebude umět používat nebo na ně zapíše špatně (či nepůjde save načíst atd.)
- odhadem však 3/4 her fungují s velkými kartami správně (pokud máte 1x 8MB a 1x MAX kartu, nic vás nezastaví)
- pokud budete zvažovat, jakou velikost MAX koupit, doporučuji 32MB a to z těchto důvodů:
a) je více kompatibilní a prohlížení v PS2 browseru nepřesáhne paměť samotné PS2 (nehrozí náhodné zamrznutí, které jsem vypozoroval u karet větších)
b) softy (memory card managery - viz. níže) podporují maximálně 32MB karty (bohužel)


Memory card manager:

- umožní efektivnější práci se sejvy a další nadstandardní možnosti (komprese, cheaty, ... atd.)
- umožní též zálohovat (a v budoucnu opět obnovit) obsah paměťové karty na USB flash disk
- doporučeným softem je: ACTION REPLAY (podporuje maximálně 32MB karty) - dá se celkem snadno i stáhnout na P2P sítích, samozřejmě pro boot z vypáleného CD potřebujete čip


PLAYSTATION 2 ONLINE


O PS2 Online najdeme na internetu MNOHO návodů, které se holedbají tím, jak jsou blbuvzdorné. Nepovažuji se za blba, ale ani jeden z nich mi neporadil komplexně - tedy - mám PS2 a co dál? Situace se řeší dvojí cestou a to podle toho, jestli máte PS2 starou nebo novou PSTwo, již se zabudovaným ethernet adaptérem. Pokusím se co nejsrozumitelněji shrnou všechny potřebné kroky, které vás mají dovést k uvedení PS2 do online režimu.

PLAYSTATION PORTABLE - PSP

Obecný úvod do problematiky flashování firmwaru PSP
Playstation Portable, neboli PSP, je velmi výkonná a všestranná konzole, která má mnoho možností, jak ji využít, ale SONY blokuje prakticky všechny její funkce zkrátka tím, že umožňují na konzoli spustit pouze originální hry a filmy z UMD disků, nějaké ty audio / video soubory z Memory Sticku a díky vestavěnému browseru jít na net. Konzole ale toho umí mnohem víc díky homebrewu, který pak z PSP dělá výtečný emulátor na další systémy. Abychom ale mohli spouštět homebrew a warez, musíme do PSP dostat nějaký prolomený firmware - tzv. custom firmware. A jak na to se tady pokusím shrnout. Pokud nebudete rozumět v textu nějakým pojmům, silně doporučuji si alespoň prolétnout tento návod - je tam vše podstatné.

Problematika hackování PSP je zejména v tom, že SONY neustále vydává nový firmware, který je těžší prolomit a podle toho se mění i postupy hacku. Přesto se dá říci, že v současné době je možné prolomit jakékoliv PSP - někdy s velkou námahou (např. fw 2.0 se hackuje pomocí originální hry, vyndavání baterky a i tak je výsledek nejistý), někdy velmi snadno (se správným softwarem je možné prolomit fw 2.80 během pěti minut). V návodu níže se budu zabývat downgradem z 2.80 - 1.50, jelikož k tomu mám nejvíce co říct. Dá se říct ale, že i ostatní fw mají v principu podobný postup.


Downgrade firmwaru na verzi 1.50
První věc, kterou se majitel PSP musí zabývat je DOWNGRADE fw na verzi 1.5 - ten totiž patří mezi historicky nejstarší a tedy nejděravější - z něj je pak možné upgradnout na jakýkoliv firmware - tedy i ty prolomené, které nás zajímají. PSP s fw 1.5 se dneska prakticky nedá sehnat, já jsem třeba sehnal 2.0, v prodeji jsou běžně 2.71 až 3.52. Takřka každý fw se dá ale downgradnout. V mém případě (fw 2.0) jsem shledal návod příliš komplikovaný a zavánějící průserem, takže jsem si opatřil návodu na downgrade z fw 2.80 (který je MNOHEM jednodušší a mohu vřele doporučit). Můj další krok spočíval ve stažení oficiálního fw 2.80 ze stránek SONY nebo z QJ.NET. Update oficiálního firmwaru je snadný a rychlý - nahrát do složky UPDATE a spustit. Pak jsem se již krok za krokem řídil návodem níže a vše dopadlo na jedničku - i když mi to trvalo asi půl hodiny.

Jeden z kritických faktorů u PSP není kupodivu jenom firmware, ale také revize základní desky. Totiž verze TA-082 (spojená obvykle s fw 2.50) obsahovala hardwarovou pojistku, jenž znemožňovala downgrade. Naštěstí nejsou tyto desky příliš rozšířené a i tak - dneska se dá pomocí nejnovějších programů celkem bez problémů modifikovat i toto PSP. Pokud byste ale chtěli kvůli pokusům s jiným fw vědět, jakou máte revizi desky, pomůže tento obrázek:Návodů je mnoho pro každý firmware extra, takže není v silách zde popisovat všechny varianty. Popišme si ale detailněji postup pro downgrade fw 2.80. Za zdroj považujme tento postup: http://psp.novinky.org/pspnews/phprs/view.php?cisloclanku=2007010010 (Pokud preferujete obrázky, tak obdobný návod se screenshoty je zde: http://console-forum.cz/showthread.php?t=5303 )

1) Příprava je jasná. Stáhněte si oficiální fw 1.50 (nenechte se zmást, že jde o fw pro USA - PSP není omezeno na regiony, jednotlivé fw jsou kompatibilní), balíček na downgrade a homebrew enabler (HEN). Baterii musíte mít nabitou nejméně na 75% - jinak se programy pro práci s fw odmítnou spustit - PSP také nejde přeflashovat, pokud je v nabíječce. Bude nám stačit memory stick o kapacitě 32 MB (tedy ten se dává k PSP standardně). Pokud toto máme, pokračujeme.

2) Na memory stick do adresáře UPDATE rozbalte archiv ta82downgrader.rar - pokud máte revizi desky TA-082 (viz. výše), tak do adresáře PSP/GAME rozbalte i TA82Patch.

3) Rozbalte archiv s oficiálním fw 1.50 a soubor přejmenujte na UPDATE.PBP - nakopírujte tento soubor na memory stick PSP/GAME/UPDATE

4) Rozbalte si archiv HEN280.zip na memory stick tak, aby zůstala zachována struktura adresáře (fakticky se rozbalí pouze nějaké obrázky a dema - viz. krok dále).

5) A nyní kouzlo. Homebrew Enabler dovolí spouštět i na necracklém PSP omezeně homebrew aplikace. Jak ale spustit samotný HEN, když je zakázáno spouštět homebrew? Tady je právě největší práce hackerů - podařilo se jim nakódovat program do souboru, který do PSP podstrčili jako OBRÁZEK - hen.tif - PSP se pokusí tento soubor načíst - náhled obrázku - přičemž jakmile je tento falešný obrázek v paměti, využije bezpečnostní díry a natlačí do paměti samotný program, díky kterému jsou další kroky možné.

6) Hen se spouští zkrátka tak, že v hlavním menu PSP otevřeme složku Photo, v ní máme složku HEN_280 - a i tu otevřeme. PSP začne načítat náhledy obrázků a tady je naše chvíle. Může dojít v zásadě ke třem variantám:
a) PSP zamrzne a ani po minutě se nic neděje. To se HEN nepodařilo spustit - restartujte PSP a opakujte bod 6.
b) PSP na chvilku zamrzne a pak obrazovka problikne červeně. To se nepodařil zápis do flash paměti. Restartujte PSP a opakujte bod 6.
c) PSP na chvilku zamrzne a pak obrazovka blikne modře. To je dobré znamení - v hlavním menu PSP se můžete zkusit podívat do her na memory sticku - jsou tam nějaká dema - měla by jít spustit. Podařilo se nám tedy správně aplikovat HEN a downgrade je na dosah ruky. Pokračujte bodem 7.
Technická poznámka - bod 6 je zdaleka nejvíc náročný na nervové vypětí, obzvlášť, když děláte tuto operaci poprvé. Já osobně jsem musel tento krok opakovat cca 10x, než se to povedlo - zabere to nejvíce času ;).

7) Pokud máte PSP TA-082, tak spusťte storage changer - viz. bod 2. Tohle je důležité, pokud to neuděláte, v dalším kroce hrozí bricknutí PSP.

8) Nyní již nic nebrání tomu spustit "UPDATE" s fw 1.50 (v menu se tváří jako UPDATE XY.Z) - po updatu stisknete křížek, PSP se restartuje, po varovné hlášce stiskněte kolečko a voila - máme fw 1.50 - tím pádem možnost dělat si s PSP co chceme. Gratuluji.

Upgrade firmwaru
Nyní máme PSP downgradnuto, takže zbývá se rozhodnout, jaký prolomený, tzv. custom firmware, se tak rozhodneme dát. V zásadě máme několik možností. První jsou tzv. Open Edition firmwary od Dark Alexe - poznáte je tak, že za číslem firmware je přidáno OE (např. 3.02 OE). Druhou možností je použít custom firmware od ruského týmu M33 (3.52 M33 například). Můžeme se setkat i s označením 2.71 SE - to značí Special Edition - pochází také od Dark Alexe. A ještě jedna věc k tomu označování, pokud najdete například 3.02 OE-A, OE-2 nebo třeba M33-3 - tak se jedná o aktualizaci daného custom firmware jejich autory.

Mno a jakýže custom firmware je nejlepší? Těžko říci. Uvažujme ale racionálně - od PSP chceme zejména možnost spouštění homebrew, ISO imagů her a možnost spouštění PSX her. Abychom to měli co nejjednodušší, sáhneme po nejnovějším fw 3.52 M33-3 (třetí aktualizace - tu si už seženete sami, návod počítá s M33-2). Ten umí vše, co potřebujeme. Starší verze (OE) umí prakticky to samé, ale konkrétně spouštění PSX her je od M33 velmi dobře implementováno. Takže si nyní rozebereme krok za krokem, jak upgradovat z naší 1.50 na 3.52 M33-2. Jako výchozí návod beru opět toto: http://psp.novinky.org/pspnews/phprs/view.php?cisloclanku=2007070024 Stačí jej opravdu bedlivě následovat a instalace se podaří. Mimochodem tento návod je překladem z readme u tohoto custom firmwaru. Pokusím se jej rozšířit tak, aby nebyl matoucí.

1) Příprava není složitá. Nabijte si PSP alespoň na 75%, stáhněte si oficiální firmware 1.50 (možná už máte z předchozího downgradu), oficiální firmware 3.52, dále samotný M33 creator a v neposlední řadě také update 2. Na memory sticku bude dobré mít nejméně 64 MB volného místa (tady si se základní dodávanou kartou nevystačíme).

2) Pokud máte fw 1.50 (jakože uvažujeme, že máme), zkopírujme adresáře kxploitpatcher a kxploitpatcher% do složky PSP/GAME. Jde o permanentní úpravu, která umožní spuštět další homebrew. Spusťte tento program - sám se ukončí a můžeme pokračovat.

3) Do adresáře PSP/GAME (případně PSP/GAME150 - pokud máte již nějaký custom firmware) zkopírujme M33 CREATOR.

4) Soubor s oficiálním firmware přejmenujte na 150.PBP a nakopírujte ho do adresáře M33 Creatora. Soubor s oficiálním firmware 3.52 přejmenujte na 352.PBP a rovněž ho zkopírujte do adresáře M33 Creatora.

5) Spusťte M33 Creator. Tento program zhybridizuje oba firmwary. Program se sám po chvíli ukončí.

6) Nyní zbývá spustit objevšivší se položku M33 UPDATE. Pomocí X spustíme instalaci, pak opět pomocí X instalaci ukončíme a vypneme tím PSP.

7) Po zapnutí již máme fw 3.52 M33 - hurá a gratuluji.

8) Update se instaluje snadno - stačí jej rozbalit na memory stick se zachovanou strukturou adresářů (to hlavní se tedy kopíruje do PSP/GAME150) a pak spustit - je to na chvilku. Takto lze aplikovat update 2 i 3.

Takže takhle nějak by to mělo vypadat.

FAQ, jehož základ přebírám z netu a doplňuji o vlastní postřehy.

Q: Hra mi nejde spustit z memory sticku...
A: První otázka, než cokoliv - máme vloženou originálku? Hry, byť jsou spouštěné z memory sticku, vyžadují mít vloženou alespoň nějakou originální hru na UMD disku, aby PSP "ošálila". V Recovery Menu lze zapnout i volbu No-UMD, což dělá to, jak to zní - není potřeba mít UMD vložené, ale občas se stane, že hry s touto volbou nejedou - takže je dobré tam stále nějakou originálku mít vloženou.

Q: Co a k čemu je Recovery menu?
A: Recovery Menu je jakýsi "bios" PSP, které mají custom firmwary. Pokud PSP vypnete (podržet tlačítko na vypínání několik sekund) a zase zapnete při držení tlačítka "R", tak naběhne toto menu, kde máme různou paletu možností nastavení - od No-UMD po možnost obnovy staršího fw atd.

Q: Moje karta (memory stick pro duo) má v PSP menší velikost než má udáno..(512MB->465MB ; 1024->949 ; 2048->1939)
A: Toto je v pořádku všechna paměťová media májí nadsazenou velikost, ale ve skutečnosti je o něco málo menší
32 MB - 30MB (93.8%)
64 MB - 61MB (95.3%)
128 MB - 123MB (93.1%)
256 MB - 220MB (85.9%)
512 MB - 460MB (89.9%)
1024 MB(1GB) - 940MB (91.8%)
2048 MB(2GB) - 1.85GB (90.3%)
4096 MB(4GB) - 3.66GB (89.4%)


Q: Jak velký memory stick si mám pořídit?
A: Určitě naprostým minimem jsou 2 GB. Kapacita UMD disku je přibližně 1.7 GB a pár her jej využívá až na okraj. Samozřejmě díky velikosti her vznikají často také ripy - hry s osekanými animačkami či hudbou, aby byly menší. Velikost her je tedy různá, může se pohybovat od 100-1700 MB. Takže dobrým kompromisem jsou karty o kapacitě 4 GB. Jdou sehnat i větší, cca 8 GB, ale tam pozor - fw 1.50 umí číst jen první 4 GB samotného memory sticku - a všechny custom firmwary z 1.50 vycházejí, takže je lepší se držet těch 4 GB, i když to také není ideální (znamená to 2 full iso hry a nějaké menší). Nezávisle na tom budete asi provozovat homebrew, případně MP3 nebo filmy - pak je to celkem jasné.

Q: Mám PSP a nemohu (nevím jak) změnit pozadí
A: 1. Fw 2.0 a vyšší má tuto funkci (změna pozadí) vnořenou stačí jen najet v PSP do photo, zobrazit obrázek: a) stisněte trojúhleník a vlevo je "Set As Wallpaper"
b) Potom Settings/Theme settings/Wallpaper tam nastavte "USE"
2. FW 1.5 Návod + obrázky

http://console-forum.net/showthread.php?t=1596

Q: PSP mám z bazaru a hlásí se jako fw 2.0, ale chybí mi web browser..(DOWNGRADE - Nemohu zapnout přes Photo černou obrazovku s čísly)
A: Již máte firmware 1.5 pouze bylo přepsáno číslo na virtuální 2.0...Pokud chcete zpět přepsat na 1.5 použijte tuto aplikaci: http://www.anonym.to/?http://www.tactical-moh.wz.cz/Wab_Version_Changer_V2.rar

Q: Jak se zbavím corrupted data v PSP game?
A: Hombrew má vždy 2 složky - něco a něco% , připište před složky __SCE__něco a %__SCE__něco (u složky s % se % přesouvá dopředu)

Q: Co to jsou Death pixely?
A: Death pixely jsou mrtvé body, které na monitoru svítí jen jednou barvou nebo vůbec nesvítí

Q: Kolik deathpixelů je na reklamaci?
A: Reklamace by se mela uskutečnit jiz pri 5 DP

Q: Proč PSP neběží na plném taktu?
A: PSP má maximální výkon 333/166, ale pravděpodobně kvůli slabé baterii zatím PSP běží na 222/111, aby se spotřebovala méně baterka. Pomocí RECOVERY u CF si můžete PSP nataktovat na 333

Q: Mám windows xp a když připojím USB, tak PC sice detekuje PSP, ale nerozpozná
A: Problém bude pravděpodobně v kabelu, zkuste ho vyměnit

Q: Proč v psp potvrzuji kolečkem a ve hrách křížkem?
A: U PSP dovezená z Japonska jsou prohozená potvrzovací tlačítka..pokud chcete zaměnit kolečko za křížek jako to mají evropská PSP stáhněte tuto hombrew. Nebo pokud máte CF stačí v RECOVERY dát REGISTRY HACKS http://www.tactical-moh.wz.cz/WAB_PAD_Region_Swapper.rar

Q: Stáhnul jsem hru a po stáhnutí má hra divný,špatný formát a název (něco.jpg nebo down.obj, apod..)
A: Soubor jednoduše přejmenujte na hra.iso (down.obj -> hra.iso)

Q: Mám custom firmware, a když najedu v PSP do GAME, PSP se sekne, nebo nezobrazí žádné HB,HRY,ISA,DEMA..
A: Aby se vám PSP nezasekávalo při nájezdu do GAME a zobrazovali se vám všechny hry,hb,dema, musíte vytvořit na rootu složku ISO a ve složce PSP musíte vytvořit složku GAME, GAME150, GAME271. Nebo stačí v PSP menu dát Setings/Format Memory stisk a složky se vytvoří samy.

Q: Mám custom firmware a při spuštění hry mi PSP po animaci napíše chybu s tímto číslem a) 80020148 b) 80020321 c) 80010002 d) v RECOVERY nejde Configuration
A: a) 80020148 - Při startu PSP držte R (pravé horní tlačítko), naběhne tzv. Recovery menu. Najeďte do Advanced/Advanced configuration/ a zde nastavte Execute BOOT.BIN in UMD/ISO na Disabled. Nebo nizký FW (hry vyžaduje vyšší než máte) b) 80020321 - V mechanice není UMD c) 80010002 - V Custom fw ani v devhook nefungují UMD filmy, nebo máte pravděpodobně vadné iso d) pokud nejde v RECOVERY najet na možnost config (PSP se sekne) dejte v RECOVERY Advanced/Toogle USB to flash1 a smažte soubor config.se

Q: Upgradoval jsem na Custom firmware, ale když PSP zapnu, tak mam jen černou obrazovku a PSP se po 10sekundach samo vypne.
A: Při startu PSP držte pravé horní tlačítko (R1), najede vám fialová (modrá) tabulka, najeďte do Configuration a Položku "Autorun program at PSP/GAME/BOOT/EBOOT.PBP" nastavte na DISABLED

Q: Na custom firmwaru mi nejde spustit žádné ISO, obrazovka zčerná nebo PSP vyhodí chybu
A: Pravděpodobně máte spatně nastavené recovery menu:
Najeďte do recovery menu (Při startu PSP držte pravé horní tlačítko (R)), najeďte do "configuration" a zde nastavte:

Skip SCE logo_______________________________(currently: Disabled)
Hide corrupt icons____________________________(currently: Enabled)
Game folder hombrew________________________(currently: 1.50 Kernel)
Autorun program at /PSP/GAME/BOOT/EBOOT.PBP__(currently: Disabled)
Use NO-UMD________________________________(currently: Disabled)
Fake region_________________________________(currently: Disabled)
Free UMD region_____________________________(currently: Disabled)

XBOX 360

V dnešní době je jednoznačně nejpoužívanější způsob úpravy X360 nahrání hacknutého firmware do DVD mechaniky. Nejrozšířenější DVD mechaniky jsou od Hitachi-LG a Toshiby-Samsung, relativně nová a neznámá je pak mechanika od BenQ-Phillips. Způsob úpravy je u prvních dvou zavislý na verzi fw v mechanice a liší v drobnostech a v použitém softwaru, u Phillipsu zatím možný není. Více infa o jednotlivých verzích najdete zde.

Jakou DVD mechaniku mám?

Ke zjištění výrobce nemusíte X360 rozebírat, stačí ho pouze zapnout a nechat si vyjet tray. Zde je srovnání Samsung a Hitachi, obrázek Phillipse je zde.


Potřebné vybavení
  • TORX šroubovák (některé zdroje uvádí 6, jiné 8)
  • počítač se SATA řadičem
  • co možná nejmenší šroubovák na odcvaknutí pojistek

Jak to rozebrat?

Jako návod by mělo stačit následující video, jenom bych rád upozornil na zvýšenou opatrnost při odcvakávání zadních osmi pojistek, protože jsou z velmi měkkého plastu a není to žádná prdel :). Textová verze tutorialu je ke stažení zde.

Odkaz na Youtube, kde je video jak na to...

Samotné flashování

To je závislé na výrobci a verzi mechaniky – na 360mods jsou video i textové tutoriály k jednotlivých mechnám a fw. V zásadě se jedná o jednodušší část než je rozebírání, ovšem nedoporučoval bych improvizovat a postupovat přesně podle pokynů (a pokud se bude dít něco jiného než v tutoriálu, tak flashování raději přerušit a zeptat na tom samém fóru než to zkusit to po svým). Další věc, na které záleží, je váš SATA řadič. Flashovací programy nespolupracují s každým, například Maximus 360 Firmware Toolbox, používaný k flashnutí mechanik od Hitachi, si vůbec nerozumí se SATA řadiči od SIL atd. Pokud tedy budete postupovat přesně podle pokynů a budou se objevovat nějaké chyby, tak zde může být zakopán pes. Doporučená je rovněž aktualizace ovladačů SATA řadičů ve Windows.