Největší kolekce RPG ke stažení

Máte nějaký zákys a nechcete hrát dle návodu? - Diskuze

Toto je topic pro obecne reseni problemu. Mate-li zakys, zapiste ho ve srozumitelne forme zde. Ti, kteri chteji poradit jinym, necht neodkazuji ci necituji navod na hru - snazme se hracum nezkazit jejich herni zazitek, jen jim poradit, naznacit, at si na to prijdou sami...
Vkládání příspěvků do diksuze je momentálně zakázáno.
Reagovat
drokk | 2007-09-18 12:42:53
lasice : Nazdarek :)
Reagovat
lasice | 2007-09-18 12:41:16
drokk : aaa drok new icon, nice nice :D btw čus drakku nebo drokku? :)
Reagovat
drokk | 2007-09-18 12:24:20
davesade : tak to je lol :)
Reagovat
davesade | 2007-09-18 06:52:58
A už se učíš anglicky? A česky hlavně? Protože za "vydíš" mám chuť žalovat tvý matce, že chodíš na internetu na porno stránky (čímž myslím ty naše).
Reagovat
sendvič | 2007-09-17 19:28:36
http://www.rpghry.cz/Img/Games/Screenshots/248/248_417.jpg
Reagovat
sendvič | 2007-09-17 19:19:20
No vydíš už mám ploutve ale na gamespot je toho napsano na 2 stranky a ja tomu vubec nerozumim!(je tam napsano:
A Billion Little Quests

A few new people have appeared in Hyrule Town, and a few new buildings have also opened up; your new items will also let you explore the game world more thoroughly. There’s thus a ton of new stuff that you can do before you head out for the Temple of Droplets, so get going. One thing we’re not going to cover here are the new Kinstone fusions; brush up against everyone you encounter to see if you can fusion with them.

Hyrule Town


You can find as much money as you can carry by digging by Link’s house.

Super Secret Ultra Money Trick: This isn’t actually in Hyrule Town, but we’re going to mention it here because it’ll help you out while you’re running around here. If you head one screen south to Master Smith’s house, you’ll be able to find a limitless amount of money by digging up the ground one space to the left of the door to the house with your Mole Mitts. Each time you dig, you should find a 20 rupee piece; you can then enter the house and exit again to immediately dig another 20 rupee piece up. You can do this as much as you want, so try maxing out your cash at 999. If you don’t get any cash while doing this, head up to Link’s room and examine the southwest corner to get a little question from Ezlo, then try again.

Fuse With the Stranger: If you haven’t done so yet, you should have a red Kinstone piece required to fuse with the Stranger (the guy inside the house just to the south of the post office). (If you don’t, do the Sand Cave event below, and check the jars inside the inn, then come back and try again.) If you do so, a strange warp will appear in the South Hyrule Field.

If you walk to the warp and jump onto it, you’ll find yourself in an odd building with a few treasure chests, but without any exits. Grab the Kinstones from the chests, then walk until you find a bedroom where a man is being possessed by a ghost. If you get all Ghosbustery on him and help him out by sucking the ghost into your Gust Jar (you’ll need to move around in order to suck it long enough), he’ll reward you with 100 Mysterious Shells. He’ll give you something even better later on, but for now, this is all you get.

A Home for the Sisters: If you fusion with Farore, one of the three sisters in the Inn (the large building on the eastern side of town), a man will appear near the empty building elsewhere in Hyrule town. If you don’t have the correct kind of Kinstone, check the pots in the room to the right of them; one of them should drop a red Kinstone which may match with her. If she doesn’t pop up as fusionable, then check back with her later.

After Gorman appears near the house, you’ll be able to return to the Inn and offer the house to one of the three girls. You’ll only be able to offer houses to two of them; the two you’ll likely want to choose are the red and green girls. This is due to the fact that each of the girls will offer you charms that can fit into empty bottles after you get them houses: the red girl will give you a charm that will temporarily increase your attack power; the blue girl will temporarily increase your strength; and the green girl will temporarily increase both your attack and defense. If you’re of a more defensive bent, then choose the blue girl for one of the homes.

After the first home is inhabited, fuse with the carpenter who’s standing next to the post office in the northwestern corner of town, if you can, then enter and exit the town a couple of times, after which point a new home will be built just south of the post office. If you talk to Gorman again, you’ll be able to choose a second girl to inhabit the house.

Simon’s Simulations: One of the newly-open buildings in town is Simon’s Simulations on the left side of the main square. If you pay him ten rupees, then fight off a gaggle of monsters without dying, you’ll earn a Piece of Heart. Subsequent fights will earn you Kinstones or extra Rupees. These fights are a perfect opportunity to use the Charms you obtained from the girls that you found homes for during the above quest, since you can just visit them again immediately afterwards and get another one.

The Treasure Shop: The treasure shop on the southeastern corner of the main square has likewise opened up. If you go inside and sit through the proprietor’s long-winded speech, you’ll have the opportunity to play a 50/50 game of double-your-money. Each round of the game, you’ll have to choose between two different chests, one of which will double your prize money, the other of which will knock you out of the game. It’s theoretically possible to string together a bunch of wins and max out your money here, but you’re much more likely to just lose everything in the second or third round, so don’t bother with it. The Mole Mitts have opened up a much more reliable way to get money for you in the South Hyrule Field, which we’ll explain momentarily.

The Cuccoo Game: Now that you have the Pegasus Boots and the Flippers, you can theoretically finish off the cuccoo collection game given by the girl in the southeastern corner of town. We personally found these almost impossible to get past, but if you manage to complete all ten rounds of the game, you’ll earn three red Kinstones and a Piece of Heart. Good luck.

The Sand Cave: There’s a sand cave just underneath the Mayor’s house here. If you dig into it and start poking around, you’ll find three red Kinstones on the upper level and a chest with 100 rupees on the lower level. You won’t be able to complete the boulder-pushing puzzle near the chest just yet, so leave it be for now.

Buy New Stuff: There should be both an expanded Quiver (for more arrows) and a bigger Bomb Bag for sale at the item shop. These are both going to set you back 600 rupees, but you should be able to easily afford that by heading to Master Smith’s house in South Hyrule Field and digging up the 20 rupees there over and over again).
Reagovat
davesade | 2007-09-17 18:07:42
Tak sendviči, drž si klobouk, řešení je snadné. Hrál jsem z toho druhého sejvu, podle knihovnice hledáme druhou knihu o Picori, kterou má mít nějaký zapálený učenec.

Ten bydlí úplně vlevo uprostřed ve městě, dům s modrofialovou střechou (je tam vedle baráku pes). Pokecej s ním, řekne ti, že neví, kde je kniha, ale že ji můžeš najít.

Vylez ven, naber do prázdné lahve vodu z potoka, jdi k učencovi a vodou uhas oheň v krbu. Nyní vylez ven a jdi do domku s mlýnskými koly - hned kousek na jih. Uvnitř se zmenši a v mini formě vylez na sever. Vlez do domku učence a tam opět do krbu. Stále na sever a vlez do domu se žlutou střechou - nyní opět na sever ven z domu. Podél potoku se dáš kousek na jih, přejdeš most, opět podél potoka kousek na sever a doprava. Je zde chodící chlapík, toho ignoruj, podstatné je dát se na jih, jak jsou kočky, mezi nimi prokličkovat až dolů, k fontánce, kde je vchod do dungeonu.

Dungeon je malý a jeho řešením se nemá cenu zabývat - prostě všechno vymydli a získáš náramky síly - power bracelets. Nyní se vrať do domku učence, jsou tam dvě skříně - posuň je obě doleva co nejvíc (nejprve levou a pak pravou) stále ve zmenšené formě - nyní můžeš po žebříčku vylézt na půdu.

Na půdě prokecej minishe, vysaj prach vysavačem a na duplikačních plošinkách si udělej kopii sebe sama a prokličkuj k minishovi skákajícím po knížce s oběma Linky - postav se na okraj knihy a čekej. Pokud jsi to udělal dostatečně rychle, tak se kniha převáží. Pokud ne, tak se vrať k duplikaci a opakuj to. Jde to udělat velmi snadno a rychle.

Druhá kniha je na světě.

Pokud by nějaký krok selhal, zkus prokecat psa venku (jako minish) nebo párkrát toho učence (ve velké formě) po získání náramků síly.

Takže tak.

Reagovat
davesade | 2007-09-17 07:40:44
Zatím nic nepřišlo... ale možná jsem nechal doma puštěného Thunderbirda ;).
Sendviči, trochu k té češtině - na začátku věty se píše velké písmeno. Hele není to nic moc extra rozdíl, ale na začátek by to mohlo stačit.
Reagovat
sendvič | 2007-09-17 07:29:55
poslano!
Reagovat
davesade | 2007-09-17 07:01:39
Já teda jsem pedant na češtinu, ale relativně tolerantní (prostě občas mi vysadí kardiostimulátor a nikomu to neřeknu), ale teda sendviči - před tou angličtinou dej raději přednost mateřskému jazyku, fakt se to nedá číst.
Reagovat
lasice | 2007-09-16 22:06:45
prosím tě chodíš do 3 třídy, nauč se i češtinu protože jednoduchi je fakt katastrofa
Reagovat
sendvič | 2007-09-16 21:43:58
jestli je tvoje adresa davesade_zavináč_rpghry.cz tak ti ho dneska pošlu
jinak ucit se aj je dobra vec (moje mama ji uci)ale neni to zrovna jednoduchi.
Reagovat
davesade | 2007-09-16 20:26:47
Tak jako Zeldu bych ve třetí třídě pobral, vařil jsem tou dobou osmibity, ale s tím jazykem má Deshien naprostou pravdu. Nejsem na angličtinu expert, ale myslím, že mluvím a píšu více než dobře - a to jsem do školy skoro nechodil; za veškerou angličtinu vděčím hrám, takže se sendviči koukej učit ;).
Reagovat
Deshien | 2007-09-16 18:30:56
sendvič : 3 trida To je huste ,Ale stim slovnikem si to zkus,ver mi naucis se tak mnohem lepe anglicky nez ze skoly .GZ ja v tehle letech snad jeste ani nevedel co je to konzole natoz pak abych dohraval rpg
Reagovat
davesade | 2007-09-16 16:36:53
sendvič : Pošli mi spíš ten sejv, ale tohle je fakt chronickej problém.
Předchozí strana | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | Další strana

Firefox 2 Přidej RPGhry.cz na Seznam AddThis Social Bookmark Button
© RPGhry.cz, Všechna práva vyhrazena | Kontakt: info@rpghry.cz
Doporučujeme: BezvaData.cz - váš server pro sdílení dat